pale
13.10.2023

Chcesz zamontować siatkę na ptaki ale nie wiesz od czego zacząć?

1. Zmierz powierzchnię sadu lub plantacji

Na początek dokładnie zmierz obszar, na którym rosną owoce i który chcesz zabezpieczyć siatką. Upewnij się, że uwzględniasz zarówno długość, szerokość, jak i wysokość obszaru. Tutaj z pomocą może ci przyjść urządzenie GPS, którego używa JB Plus przy pomiarach pod konstrukcje sadownicze. 

2. Wybierz odpowiednią siatkę

Na rynku dostępne są różne rodzaje siatek ochronnych. Wybierz taką, która jest gęsta i wytrzymała, aby zapobiec dostępowi ptaków. Upewnij się, że siatka ochronna ma odpowiednie rozmiary oczek, aby uniemożliwić przenikanie nawet najmniejszych ptaków. Pamiętaj o tym, że ciągle najefektywniejszą opcją w dłuższym okresie czasu jest zastosowanie siatki przeciwgradowej. Pomimo tego, że początkowo wiąże się to z większą inwestycją, to w dłuższym okresie czasu jest to rozwiązanie ekonomiczniejsze i związane z krótszym czasem na przygotowanie siatki do sezonu i zwinięcie po sezonie. Jeżeli decydujesz się na samodzielny montaż – skontaktuj się z JB Plus – doradzimy Ci, jaką siatkę wybrać i pomożemy zaprojektować konstrukcję zabezpieczającą.

3. Przygotuj konstrukcję nośną

Zbuduj konstrukcję nośną, na której będzie mocowana siatka na ptaki. Może to być metalowy, drewniany bądź wykonany ze słupów betonowych stelaż, który zostanie zamontowany na obszarze uprawy. Upewnij się, że konstrukcja jest stabilna i odporna na warunki atmosferyczne oraz odpowiednio wysoka, aby zabezpieczyć owoce i jednocześnie nie zniszczyć ich.
W JB Plus najczęściej wykorzystujemy pale impregnowane bądź słupki betonowe.

4. Rozciągnij siatkę

Rozciągnij siatkę nad obszarem uprawy i przymocuj ją do konstrukcji nośnej. Możesz użyć specjalnych klipsów, przypinek lub drutu do mocowania siatki ochronnej. Upewnij się, że siatka jest napięta i dobrze przytwierdzona, aby zapobiec wlatywaniu ptaków.

5. Zapewnij dostęp do roślin

Upewnij się, że siatka nie przeszkadza w dostępie do roślin podczas sadzenia, pielęgnacji i zbioru. Możesz zostawić dostępne otwory lub zapewnić możliwość podnoszenia i opuszczania części siatki na ptaki w celu łatwiejszego wejścia. Często stosowaną praktyką jest takie zaplanowanie konstrukcji, by przykryła również uwrocia w sadzie lub plantacji. Przygotowuje się wtedy jedną bądź więcej w przypadku większej uprawy, które służą za wjazdy pod konstrukcję. W ten sposób łatwiej utrzymać szczelność całego systemu przeciwko ptakom.

6. Regularnie serwisuj konstrukcję

Przeprowadzaj regularną konserwację siatki, aby zapewnić jej wytrzymałość i skuteczność. Naprawiaj ewentualne uszkodzenia lub rozdarcia, a także usuwaj nagromadzone na siatce gałęzie czy liście, które mogą przyciągać ptaki. 

Pamiętaj, że zamontowanie siatki na ptaki wymaga czasu i staranności, ale może znacznie zmniejszyć szkody wyrządzane przez ptaki na borówkach i innych owocach. Nie musisz samodzielnie przygotowywać całego przedsięwzięcia – skontaktuj się z nami, a wymierzymy, doradzimy, zaprojektujemy i zrealizujemy inwestycję jaką jest konstrukcja ochronna przeciw ptakom i zabezpieczająca przed deszczem i gradem.