na ptaki
12.10.2023

Ochrona sadu przed ptakami

Ochrona sadu przed ptakami jest wyzwaniem dla wielu sadowników. Szczególnie jeśli uprawiamy drzewa owocowe, takie jak jabłonie, czereśnie czy borówki, ptaki mogą zrobić znaczne szkody w naszej plantacji.


Ptaki często szukają jedzenia w sadach i na plantacjach, co prowadzi do zniszczenia owoców, uszkodzenia pąków i kwiatów, a czasami nawet całych drzew. W tym artykule omówimy, jakie metody ochrony można zastosować, aby zminimalizować straty w sadzie i plantacji spowodowane działaniem ptactwa.

Repelenty na ptaki

Jednym ze sposobów ochrony sadów przed ptakami jest stosowanie repelentów. Są to specjalne preparaty, które odstraszają ptaki od naszej plantacji. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie repelenty są skuteczne i bezpieczne dla naszych roślin. Dlatego przed zakupem takiego preparatu, warto skonsultować się z fachowcem, który doradzi nam, jaki repelent będzie najlepszy dla naszych drzewek.

Odstrasz dźwiękiem

Inną metodą ochrony sadów przed ptakami jest zastosowanie dźwiękowych odstraszaczy. Są to urządzenia, które emitują dźwięki, które są słyszalne tylko dla ptaków. Dzięki temu ptaki będą unikać naszej plantacji, a my będziemy mogli cieszyć się obfitymi plonami. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie dźwiękowe odstraszacze są skuteczne i niektóre ptaki mogą się do nich przyzwyczaić, dlatego warto zawsze sprawdzić opinie innych użytkowników przed ich zakupem i zastosowaniem w naszym sadzie.

Naturalne odstraszacze

Naturalnymi odstraszaczami używanymi do ochrony sadów przed ptakami są falowce, taśmy odblaskowe, wizerunki drapieżników czy odstraszacze zapachowe. Można posadzić w pobliżu naszej plantacji krzewy, które wydzielają intensywny zapach, np. lawendę, rozmaryn czy miętę. Ich celem jest odstraszenie ptaków i zapobieganie lądowaniu w sadzie. 

Siatka i folia przeciw ptakom

Jednym ze skuteczniejszych i bezpieczniejszych sposobów ochrony sadów przed ptakami jest stosowanie siatki lub folii na całą plantację lub pojedyncze rzędy drzew. Taka konstrukcja nie tylko zabezpieczy nasze uprawy przed ptakami, ale także uchroni owoce przed gradem i deszczem. Dostępne są różne rodzaje siatek, w tym te, które zapobiegają dostawaniu się ptaków, ale pozwalają na kontrolowane przepuszczanie światła i wody, co jest ważne dla wzrostu roślin.

Warto pamiętać, że siatka lub folia powinny być zamocowane na specjalnych drewnianych konstrukcjach na bezpiecznej wysokości, aby nie przeszkadzały roślinom w procesie wzrostu.

Warto zaplanować i skonsultować ze specjalistami sposób zabezpieczenia plantacji przed ptakami. Odpowiednio dobrana ochrona przeciw ptakom na lata zabezpieczy Twój sad nie tylko przed zwierzętami, ale także przed gradem i deszczem.