jeżyna
12.10.2023

Ochrona upraw przed deszczem

Konstrukcje przeciwdeszczowe
W celu zabezpieczenia upraw przed szkodami, jakie mogą spowodować opady deszczu, stosuje się konstrukcje przeciwdeszczowe.

Konstrukcje sadownicze to specjalnie zaprojektowane kompozycje, które chronią owoce miękkie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Aby zabezpieczyć borówki, maliny, wiśnie, agrest i porzeczki stosuje się folie przeciwdeszczowe, które chronią nie tylko przed deszczem, ale także przed zbytnim nasłonecznieniem (przeciwdziałają poparzeniom owoców), przed ptakami oraz nadmiernemu nawodnieniu gleby.

Najbardziej popularne są dwa rodzaje foliowych zabezpieczeń przeciwdeszczowych.

Konstrukcje przeciwdeszczowe w systemie płaskim – rozwiązanie to jest szczególnie polecane do upraw borówek, malin, porzeczek, wiśni i agrestu. Dzięki tej konstrukcji istnieje możliwość zabezpieczenia boków oraz szczelin między rzędami owoców przed ptakami.

Konstrukcje przeciwdeszczowe w systemie daszkowym – charakteryzuje się dużą stabilnością i jest zalecany do upraw, gdzie niezbędne jest wykorzystanie długich pali, powyżej 5 m. To rozwiązanie dodatkowo chroni plantację przed ptakami.

Konstrukcje sadownicze to inwestycja, która pozwala na zminimalizowanie szkód w sadach wynikających z niekorzystnych warunków atmosferycznych. Konstrukcje te są dostępne w różnych wariantach i rozmiarach, w zależności od potrzeb i wielkości sadu oraz rodzaju upraw.

Podsumowując, konstrukcje przeciwdeszczowe, przeciwgradowe i przeciw ptakom są niezbędne dla ochrony sadów i plantacji przed niszczycielskimi warunkami atmosferycznymi i szkodliwym działaniem ptaków. Inwestycja w takie konstrukcje pozwala na zminimalizowanie szkód i zapewnia bezpieczeństwo upraw.