rusztowanie sadownicze
13.10.2023

Rusztowania sadownicze

Podstawą rusztowania sadowniczego są pale drewniane impregnowane ciśnieniowo bądź słupki betonowe (strunobeton).  Ze względu na fakt, że drewno ma większą wytrzymałość mechaniczną, oraz niższy jest koszt założenia rusztowania zdecydowanie polecamy konstrukcje sadownicze oparte na tym materiale.

Zaletami systemów szpalerowych zbudowanych na palach drewnianych są:

  • łatwość i wygoda montażu
  • duża wytrzymałość i elastyczność drewna
  • mniejsza niż w przypadku rusztowania opartego na strunobetonie
  • cena
  • bardziej naturalny wygląd sadu.
rusztowanie sadownicze

W ofercie naszej firmy znajdą Państwo róże typy rusztowań sadowniczych:

Rusztowanie sadownicze standardowe – system oparty na krótkich palach 2,5-3,5 m rozstawionych w odstępie 7-8 m. Prawidłowo wykonany szpaler nadaje się idealnie do zastosowania systemu przeciwgradowego Whailex

Rusztowanie sadownicze standardowe wzmocnione – konstrukcja zbudowana na palach krótkich (2,5-3,5 m) i długich (4-4,5 m). W tym rozwiązaniu długie pale umieszczone są co 3-5 pali krótkich co pozwala je stężyć drutem również w poprzek rzędów. Takie rusztowanie jest zdecydowania bardziej odporne na na warunki atmosferyczne i obciążenia.

Rusztowanie „krok po kroku” – rozwiązanie bazujące na wysokich palach (4-5 m). Pale umieszczone są w rzędach co 10 m. Dzięki zastosowaniu wysokich palli możliwe jest zamocowanie stężenia każdego pala wzdłuż i w poprzek rzędu, co daje nam bardzo stabilny i odporny system. Nazwa „krok po kroku” wynika stąd, że rusztowanie takie rozbudowujemy stopniowo przez kilka lat. W ciągu pierwszych 2-3 lat po założeniu sadu wystarczającą podporę dla drzewek będą stanowiły tylko pale stojące w rzędach, a więc stężone tylko w jednym kierunku (jak w standardowym rozwiązaniu). Po zaistnieniu potrzeby wzmocnienia konstrukcji na skutek pojawienie się większej ilości owoców oraz masy zielonej (a co za tym obciążeń), łączymy pale drutem zamocowanym w poprzek rzędów, co zapewni bardzo dużą stabilność. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że system taki stanowi gotową bazę do zainstalowania na nim siatki przeciwgradowej.

Poniżej zdjęcie obrazujące rusztowanie na palach wysokich "krok po kroku"

rusztowanie sadownicze