ośmioletnia konstrukcja foliowa
12.10.2023

Trwałość konstrukcji przeciwdeszczowej na owocach miękkich

W przypadku inwestycji w konstrukcję ochronną musimy wziąć pod uwagę trwałość jej komponentów. W przypadku konstrukcji przeciwdeszczowej, elementami które najszybciej zmienimy będą najprawdopodobniej elementy z tworzywa. O ile trwałość rusztowania przyjmuje się na okres 15-25 lat to elementy z tworzywa degradują się szybciej. Pomimo tego, że są zabezpieczone wysokiej jakości środkami chroniącymi przed promieniowaniem UV, to ich stopniowa degradacja w czasie jest nieunikniona i tracą one swoje walory mechaniczne. 

Poniżej zdjęcia z plantacji maliny, na której folia została zainstalowana w 2013 roku. System do tej pory jest użytkowany bez wymiany folii i nie sprawia problemów. Właściciel plantacji jest zadowolony z uzyskiwanych efektów czyli głównie braku rosy i możliwości zbierania maliny podczas opadów. Zastosowana wysokiej jakości folia przeciwdeszczowa okazała się bardzo trwała i do tej pory jest w dobrym stanie. Poniżej parę zdjęć konstrukcji przeciwdeszczowej przygotowanej już na okres zimowy.

 

 

folia na malinie
konstrukcja na jeżynie

W przypadku folii jej trwałość jest bezpośrednio skorelowana z długością ekspozycji na światło w ciągu roku. Innymi słowy na plantacjach nad którymi folia rozwinięta jest dłużej w ciągu sezonu, trzeba będzie częściej zastąpić ją nową. W przypadku standardowej folii przyjmuje się, że jest to okres od 5 do 10 lat.